sobota, 25 lutego 2023

❗Palmiry - miejsce kaźni Polaków. Dziś rocznica zbrodni... 26 lutego 1940 r. Niemcy w palmirskim lesie rozstrzelali 191 mieszkańców Legionowa i okolic.

 


❗Palmiry - miejsce kaźni Polaków. Dziś rocznica zbrodni...



26 lutego 1940 r. Niemcy w palmirskim lesie rozstrzelali 191 mieszkańców Legionowa i okolic. Byli to najwybitniejsi obywatele Legionowa, działacze społeczni i polityczni, ojcowie - założyciele miasta: urzędnicy, rzemieślnicy, wojskowi, lekarze i inżynierowie. Wśród nich znalazł się Mikołaj Bożym - legionowski wójt czasu wojny. Zostali oni zamordowani przez okupantów niemieckich w odwecie za zabicie przez nieznanych sprawców (prawdopodobnie niemiecka prowokacja) niemieckiego burmistrza Legionowa, Marilkego (24 lutego 1940).



Lokalizacja w centrum lasu stwarzała dogodne warunki do utrzymania zbrodni w tajemnicy. Więźniów przywożono przed świtem, skazańcom zawiązywano oczy, doprowadzano nad doły straceń, groby - i rozstrzeliwano. Rannych dobijano, zdarzały się też przypadki grzebania Polaków żywcem... Po egzekucji, doły były zasypywane i maskowane. Tylko dzięki miejscowej ludności informacje o zbrodniach docierały do społeczeństwa stolicy i organizacji podziemnych.



W czasie powojennej ekshumacji przeprowadzonej w maju 1946 r. udało się ustalić nazwiska zaledwie 78 ofiar, z tego 48 z Legionowa. Pod koniec lat 50. ks. płk Jan Mrugacz sprowadził z Palmir do Legionowa, w asyście harcerzy i wojska, symboliczną urnę z prochami. Została wmurowana wraz z pamiątkową tablicą z ciemnoszarego granitu w ścianę kościoła. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbyło się w 1970 r. Tablica została zaprojektowana przez ks. płk. Jana Mrugacza, a ufundowało ją społeczeństwo Legionowa.



Palmiry i Katyń to dwa miejsca zbrodni - niemieckiej i sowieckiej - gdzie niezależnie od siebie, dwaj okupanci zastosowali wobec Polaków identyczną politykę eksterminacyjną.

...............

Nieznany więzień katowni z Alei Szucha wypisał na ścianie celi słowa, które umieszczono przy wejściu na cmentarz palmirski:


"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć"…

Post Agnieszka Marciniuk

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Warszawa #Palmiry 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust