poniedziałek, 27 lutego 2023

28 lutego 1944 r. Niemiecka pacyfikacja wsi Wanaty. W pacyfikacji uczestniczyli funkcjonariusze żandarmerii i Gestapo z posterunków w Garwolinie, Łaskarzewie i Sobolewie,a także wschodnich kolaborantów - Ukraińców, oddział pomocniczej policji ukraińskiej stacjonującej w majątku Zawady obok Garwolina i z dalszych posterunków.

 


,, Tu spoczywają prochy 108 osób zamordowanych i spalonych przez Niemców we wsi Wanaty dn. 28 II 1944 r. – z trudu naszego i bólu Polska powstanie, by żyć”



28 lutego 1944 r. W ramach odpowiedzialności zbiorowej za potyczkę z oddziałem AK i śmierć kilku żołnierzy niemieckich Niemcy z polecenia niemieckiego starosty garwolińskiego, Karla Freudenthala, dokonali pacyfikacji wsi Wanaty w gminie Łaskarzew.

Do „akcji” w Wanatach Niemcy zaangażowali poważne siły. W pacyfikacji uczestniczyli funkcjonariusze żandarmerii i Gestapo z posterunków w Garwolinie, Łaskarzewie i Sobolewie,a także wschodnich kolaborantów - Ukraińców, oddział pomocniczej policji ukraińskiej stacjonującej w majątku Zawady obok Garwolina i z dalszych posterunków.

W nocy Wanaty zostały szczelnie otoczone przez niemiecką ekspedycję karną. Osoby próbujące wymknąć się z obławy były zabijane na miejscu. Następnie około godziny 7:00 rano Niemcy wkroczyli do wsi. Pierwsza grupa szła od domu do domu, mordując wszystkich mieszkańców bez względu na wiek i płeć (najczęściej strzałem w tył głowy). W ślad za komandem egzekucyjnym podążał drugi oddział, który rabował inwentarz żywy i wszystkie cenniejsze przedmioty znalezione w gospodarstwach. Na samym końcu szła czteroosobowa grupa podpalaczy, podkładająca ogień pod zabudowania. Ciężko rannych Polaków pozostawiano w budynkach, aby tam spłonęli żywcem. Około godziny 10:00 na miejscu masakry pojawił się starosta Freudenthal. Dla postrachu polecił sprowadzić do Wanat wszystkich sołtysów z gminy Łaskarzew, aby mogli oni na własne oczy zobaczyć skutki pacyfikacji.


Tego dnia zamordowano w Wanatach 108 Polaków – w tym 35 kobiet i 47 dzieci.

105 ofiar było mieszkańcami Wanat, podczas gdy trzy pozostałe pochodziły z sąsiednich wsi (Dąbrowy, Pilczyna Starego i Podwierzbia). Niemcy spalili wszystkie gospodarstwa i młyn. Mimo odniesionych ran dwojgu mieszkańców Wanat udało się przeżyć masakrę. Ocalały także osoby, które feralnego dnia znajdowały się poza wsią.

Wkrótce po zakończeniu pacyfikacji zwłoki zamordowanych mieszkańców Wanat zostały zebrane i pochowane na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie. Po wojnie na zbiorowej mogile umieszczono niewielki pomnik z napisem jw. 

Starosta Karl Freudenthal zginął 6 lipca 1944 w zamachu zorganizowanym przez żołnierzy Armii Krajowej.

Wspomnienia z brutalnej pacyfikacji wsi Wanaty 28 lutego 1944 r, opowiada Julianna Niedźwiecka-Olejnik. 

                                          ⬇️

https://youtu.be/SIjhCuBApdE


Zdj 1. Pomnik ku czci pomordowanych w Wanatach.

Zdj 2. Pomnik na zbiorowej mogile pomordowanych w Łaskarzewie.

Zdjęcia ze strony laskarzew. m. prv. pl

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства

#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust