niedziela, 26 lutego 2023

27 lutego 2016r. w wieku 98 lat zmarł generał Aleksander Arkuszyński „Maj”, niezłomny patriota, żołnierz pierwszej i drugiej konspiracji. Generał „Maj” urodził się 27 lutego 1918 roku w Dąbrowie nad Czarną w Opoczyńskim.



 27 lutego 2016r. w wieku 98 lat zmarł generał Aleksander Arkuszyński „Maj”, niezłomny patriota, żołnierz pierwszej i drugiej konspiracji.



Generał „Maj” urodził się 27 lutego 1918 roku w Dąbrowie nad Czarną w Opoczyńskim w rodzinie ubogich rolników. W czasie wojny obronnej 1939 roku dostał się do niemieckiej niewoli skąd zbiegł. W styczniu 1940 roku wstąpił w szeregi ZWZ i rozpoczął pracę w konspiracji. Od połowy 1943 roku walczył w oddziale partyzanckim AK „Trojan” następnie był zastępcą nowego dowódcy oddziału Witolda Kucharskiego „Wichra”. W uznaniu zasług bojowych od połowy lutego 1944 roku powierzono mu dowództwo nad oddziałem partyzanckim „Grom”. W ramach planu Burza jego oddział został wcielony do 25 pp AK. Z tą jednostką przeszedł cały szlak bojowy m.in.: biorąc udział w całodniowej zwycięskiej bitwie pod Stefanowem w Lasach Przysuskich. Styczeń 1945 roku nie był końcem walki dla gen. Arkuszyńskiego. Poszukiwany przez władze komunistyczne musiał się ukrywać. Na wezwanie swojego dawnego dowódcy cichociemnego Adama Trybusa „Gaja” sformował i dowodził 25-cio osobowym oddziałem „Zryw” w ramach organizacji Ruch Oporu Armii Krajowej w okolicach Łasku. Na czele tego oddziału wziął udział w akcji-majstersztyku rozbicia pabianickiego UB. W biały dzień pod nosem siedziby NKWD i koszar LWP partyzanci bez jednego wystrzału uwolnili więzionych tam akowców a ubeków pozamykali w celach. Po tym wyczynie na rozkaz przełożonego ujawnił się i próbował rozpocząć normalne życie, które nie trwało długo. W 1949 roku został aresztowany i pod fałszywymi zarzutami przesiedział 2,5 roku w stalinowskim więzieniu. Zarzuty wobec niego były tak absurdalne, że nawet komunistyczny sąd dwukrotnie uniewinnił „Maja”. Pomimo wyroku uniewinniającego był nękany przez służby bezpieczeństwa aż do transformacji. Po 1989 roku aktywnie włączył się w kombatanckie życie i czynnie zabiegał o upamiętnienie kolegów z AK, którzy nie dożyli IIIRP. Swoje partyzanckie przeżycia opisał w książce „Przeciwko dwóm wrogom”. 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Post Patriotyczne Brzeziny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust