28 maja 1941 do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz trafił Maksymilian Kolbe. Uratował życie współwięźniowi Franciszkowi Gajowniczkowi idąc na śmierć za niego.
Został aresztowany przez Gestapo 17 lutego 1941r. w Niepokalanowie, a następnie przewieziony do więzienia na Pawiaku.
O. Maksymilian Kolbe w Auschwitz otrzymał numer obozowy 16670. W obozie przydzielono go do komanda „Babice”, które pracowało przy wyrębie drzew i znoszeniu gałęzi. Poza tym pełnił on potajemnie posługę kapłańską dla współwięźniów (m.in. spowiadał, głosił kazania i ukradkiem sprawował msze święte).
Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu (blok 14A) jednego z więźniów. Po męce w bunkrze głodowym dobito go zastrzykiem fenolu.
Pozostały po nim dwie pamiątki (mały obozowy kielich mszalny oraz jego różaniec, ofiarowany Wilhelmowi Żelaznemu (nr obozowy 1126) z Chorzowa). Po wyzwoleniu obozu KL Auschwitz ocaleni więźniowie przekazali te pamiątki, które obecnie eksponowane są w relikwiarzach.
Zdj 1 - 4 O. Maksymilian Kolbe.
Zdj. 5. Cela śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie koncentracyjnym Auschwitz (blok 11).
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland
⬇️
https://dzieje.pl/aktualnosci/28-maja-1941-niemcy-deportowali-do-auschwitz-o-maksymiliana-kolbego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust