piątek, 27 maja 2022

28 maja 1941 do KL Auschwitz trafił Maksymilian Kolbe. Uratował życie współwięźniowi Franciszkowi Gajowniczkowi idąc na śmierć za niego.

 

28 maja 1941 do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz trafił Maksymilian Kolbe. Uratował życie współwięźniowi Franciszkowi Gajowniczkowi idąc na śmierć za niego.

Został aresztowany przez Gestapo 17 lutego 1941r. w Niepokalanowie, a następnie przewieziony do więzienia na Pawiaku.

O. Maksymilian Kolbe w Auschwitz otrzymał numer obozowy 16670. W obozie przydzielono go do komanda „Babice”, które pracowało przy wyrębie drzew i znoszeniu gałęzi. Poza tym pełnił on potajemnie posługę kapłańską dla współwięźniów (m.in. spowiadał, głosił kazania i ukradkiem sprawował msze święte).

Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu (blok 14A) jednego z więźniów. Po męce w bunkrze głodowym dobito go zastrzykiem fenolu. 

 Pozostały po nim dwie pamiątki (mały obozowy kielich mszalny oraz jego różaniec, ofiarowany Wilhelmowi Żelaznemu (nr obozowy 1126) z Chorzowa). Po wyzwoleniu obozu KL Auschwitz ocaleni więźniowie przekazali te pamiątki, które obecnie eksponowane są w relikwiarzach.

Zdj 1 - 4 O. Maksymilian Kolbe. 

Zdj. 5.  Cela śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie koncentracyjnym Auschwitz (blok 11). 






#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland


                                       ⬇️

https://dzieje.pl/aktualnosci/28-maja-1941-niemcy-deportowali-do-auschwitz-o-maksymiliana-kolbego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust