8 stycznia 1943 roku do obozu kobiecego w Ravensbrück trafiła Karolina Lanckorońska (zdjęcie) polska arystokratka, historyk i mecenas sztuki, administratorka dóbr rodzinbych Lanckorońskich w Komarnie i Rozdole, żołnierz Armii Krajowej w stopniu porucznika.
Zesłanie do obozu było zamianą wyroku śmierci wydanego na nią przez Niemców 12 maja 1942 roku. W obozie pomimo grozy samego miejsca nie załamała się, lecz podtrzymywała na duchu współwięźniarki, organizując potajemnie wykłady z historii sztuki. Po długich interwencjach wpływowej rodziny została w końcu z obozu uwolniona 5 kwietnia 1945 roku. Po uwolnieniu z obozu zdołała wywieźć listę 60 operowanych kobiet i przekazać Czerwonemu Krzyżowi.
W swojej książce pt "Wspomnienia wojenne" tak pisała o Ravensbrück:
"Stałyśmy na bardzo placu czy dziedzińcu, otoczonym niskimi drewnianymi barakami o barwie szarozielonej. Wszystkie te budynki nie różniły się niczym jeden od drugiego, tylko dom, przy którym nas ustawiono był murowany, większy i wyższy. Po placu kręciły się kobiety, ubrane tak samo jednolicie, jak jednolite były budynki, które widniały z daleka."
Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLRavensbrück #Ravensbrueck
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust