wtorek, 24 stycznia 2023

25 stycznia 1943r. w KL Auschwitz Niemcy rozstrzelali 53 polskich więźniów podejrzanych o prowadzenie działalności konspiracyjnej w obozie, wśród rozstrzelanych był płk Jan Karcz, dowódca Mazowieckiej Brygady Kawalerii w kampanii polskiej 1939 r., jeden z przywódców tajnej organizacji obozowej.

 


25 stycznia 1943 r. Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w obozie KL Auschwitz 53 Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie ucieczek. Wśród zgładzonych 25 byli wyżsi oficerowie i przedstawiciele polskiej inteligencji.


Rozstrzelani byli więzieni w obozowym areszcie, który mieścił się w bloku 11. Niemcy osadzili ich w nim między 29 października 1942 r. a 23 stycznia 1943 r. Danuta Czech w „Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz” podała, że oprócz zarzutów wrogiej działalności wobec SS i organizowania ucieczek, uważano ich za niebezpiecznych, gdyż byli świadkami zbrodni niemieckich w obozie. Byli to m.in. płk Jan Karcz i ppłk Karol Kumuniecki, którzy należeli do założonego w obozie przez rtm. Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej, a także mjr Edward Goett-Getyński z Konfederacji Tatrzańskiej, utworzonej na Podhalu organizacji ruchu oporu. Wśród zastrzelonych znalazł się Eugeniusz Obojski, który nosił zwłoki rozstrzelanych więźniów podczas niemal wszystkich wcześniejszych egzekucji.25 stycznia 1943 r. w obozie Auschwitz Niemcy zabili również przywiezionych z więzienia w Mysłowicach 22 członków AK z inspektoratu bielskiego w okręgu śląskim. Wśród tych ostatnich był m.in. Jan Jakuczek (ps. Zaolziański), komendant oświęcimskiej placówki AK, który wyrokiem niemieckiego Sądu Doraźnego w Katowicach został skazany na śmierć za działalność konspiracyjną i niesienie pomocy więźniom obozu Auschwitz. - Był on jedną z 30 osób działających w strukturach konspiracyjnych w Oświęcimiu i okolicy, które zostały aresztowane przez Niemców jesienią 1942 r. - zaznacza historyk Marcin Dziubek, który zajmuje się m.in. działalnością konspiracyjną na ziemi oświęcimskiej.


Z relacji mieszkanki Oświęcimia Kazimiery Banaś wynika, że w tej samej egzekucji straceni zostali m.in. również jej mąż Kazimierz Banaś, Maksymilian Niezgoda, Jadwiga Dylik, Mieczysław Jonkisz. - Jest to wydarzenie, o którym rzadko się wspomina - mówi historyk dr Adam Cyra. Niemcy przeprowadzali egzekucje przed Ścianą Straceń od 11 listopada 1941 r. do końca 1943 r. Zabijali strzałem w głowę. W ten sposób zgładzili co najmniej kilka tysięcy polskich więźniów. 

                                        ⬇️

https://malopolskie.naszemiasto.pl/oswiecim-zostali-rozstrzelani-w-auschwitz-za-walke-z/ar/c1-4388669

Post 14 czerwca. 

                                        ⬇️

https://dzieje.pl/aktualnosci/ruch-oporu-w-kl-auschwitz

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLAuschwitz #KLAuschwitzBirkenau #14Czerwca 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust