wtorek, 10 stycznia 2023

...„czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę”... 11 stycznia 1940 – W pobliżu Stutthofu został rozstrzelany ks. Franciszek Rogaczewski, kapłan diecezji gdańskiej, działacz Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, męczennik, błogosławiony (→12 VI: 108 Męczenników Polskich).



...„czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę”...


11 stycznia 1940 – W pobliżu Stutthofu został rozstrzelany ks. Franciszek Rogaczewski, kapłan diecezji gdańskiej, działacz Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, męczennik, błogosławiony (→12 VI: 108 Męczenników Polskich).


Przyszedł na świat 23 grudnia 1892 we wsi Lipinki, obecnie w gminie Warlubie. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 16 marca 1918.


Był wikariuszem w Nowym Mieście na Pomorzu, w latach 1920-26 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku-Wrzeszczu, potem u św. Brygidy, wreszcie w parafii św. Józefa w Gdańsku. 1 stycznia 1930 został rektorem kościoła Chrystusa Króla, który był dopiero w stadium budowy. Polonia gdańska pomagała młodemu rektorowi tak wydatnie, że świątynię ukończono w ciągu półtora roku.


Ks. Rogaczewski zakładał orkiestry, chóry, urządzał wystawy, organizował mecze piłki nożnej i wycieczki. Był równocześnie kapelanem kolejarzy polskich, pocztowców i prezesem Centralnego Komitetu Katolików Polskich diecezji gdańskiej. Był także prefektem i wizytatorem w polskich szkołach. Cieszył się ogromnym szacunkiem wśród swoich parafian i niemieckich katolików. Zasłynął też jako wyjątkowy spowiednik. Został mianowany proboszczem personalnym przy kościele Chrystusa Króla, ale Senat Gdański, będący pod silnym wpływem NSDAP, nominację odrzucił.


Księdza Rogaczewskiego aresztowano jako jednego z pierwszych 1 września 1939. Przeżył przesłuchanie w Victoria Schule, gdzie był maltretowany. Potem wywieziono go do Stutthofu. 


Na krótko przed zabraniem na egzekucję powiedział do swojego wikariusza, ks. Alojzego Muzalewskiego, razem z nim uwięzionego: „Wiesz, czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę”. 11 stycznia 1940 został w pobliskim lesie rozstrzelany. Spoczywa od 1947 na cmentarzu zasłużonych na Zaspie w Gdańsku Wrzeszczu. 


Ks. Franciszek Rogaczewski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 w Warszawie, w grupie 108 błogosławionych Męczenników z okresu II wojny światowej.


Poniżej tablica ku czci bł. Franciszka Rogaczewskiego umieszczona na murze kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku

Post Stanisław Tylus Sac 

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLStutthof #Stutthoff #kler 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust