27 marca 1944r. Żołnierze Wehrmachtu i ukraińskiej 14. Dywizji Grenadierów SS dokonali pacyfikacji wsi Smoligów, Ameryka, Łasków i Olszynka w powiecie hrubieszowskim.
Niemcom chodziło o jak najdokładniejsze „oczyszczenie” zaplecza z partyzantów przed zbliżającym się frontem.
W nocy z 26 na 27 niemieckie wojska otoczyły wsie. Oddziały Armii Krajowej pod dowództwem Stefana Kwaśniewskiego „Wiktora”, Batalionów Chłopskich „Rysia” oraz miejscowa ludność stanęły wówczas do nierównej walki i krwawej bitwy z Ukraińcami i grupą operacyjną wojsk niemieckich pod dowództwem pułkownika Froemerta (w sile ok. 2 tys. wyposażonych w działka i broń pancerną). Była to największa bitwa partyzanckia w powiecie hrubieszowskim.
W ciągu jednego dnia w bohaterskich walkach zginęło ponad 200 osób (w tym większość cywilów), a wsie zostały zrównane z ziemią, całkowicie spalone. Ciała poległych złożono we wspólnej mogile przy drodze w miejscowości Ameryka, gdzie dziś stoi krzyż i tablica upamiętniająca wydarzenia z 1944 roku.
Ukraińcy z braćmi Niemcami mordowali mieszkańców, nie oszczędzając dzieci, kobiet i starców. Ludzi palono żywcem, zabijano i gwałcono kobiety, rabowano mienie.
Obecnie możemy spotkać się z narracją że Wehrmacht nie brał udziału w ludobójstwie, że to honorowi żołnierze. Ocaleli mieszkańcy spacyfikowanych wsi są innego zdania.
Zdj. Pomniki upamiętniające poległych, pomordowanych. Za AK Zamość, Kryłów. pl, Mircze. pl.
#ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства #NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie #Smoligów #Ameryka #Łasków Olszynka #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #ReparationsForPoland #MadeInGermany #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust