niedziela, 22 stycznia 2023

23 stycznia 1924 r. w Krasocinie w powiece włoszczowskim, urodził się Bronisław Ziętal „Groźny”, żołnierz AK, NSZ, Brygady Świętokrzyskiej, kurier i łącznik, któremu wielokrotnie dzięki nieprzeciętnym zdolnościom wywiadowczym udawało się przechytrzyć agentów bezpieczeństwa.

 


23 stycznia 1924 r. w Krasocinie w powiece włoszczowskim, urodził się Bronisław Ziętal „Groźny”, żołnierz AK, NSZ, Brygady Świętokrzyskiej, kurier i łącznik, któremu wielokrotnie dzięki nieprzeciętnym zdolnościom wywiadowczym udawało się przechytrzyć agentów bezpieczeństwa. 

 

W 1942 r. trafił na roboty przymusowe w Kolonii i Monachium, skąd za każdym razem udawało mu się uciec. Dołączył do oddziału partyzanckiego AK „Marcina”, a następnie przeszedł do jednostki NSZ Stanisława Grabdy „Bema”. W lipcu został ranny w walkach z Niemcami pod Olesznem za co otrzymał Krzyż Walecznych. 


Na jesieni 1944 r. znalazł się w Brygadzie Świętokrzyskiej, gdzie pełnił funkcję łącznika. Ruszył z BŚ na Zachód, z którą dotarł do strefy amerykańskiej. Podczas jednego z postojów brygady przeszedł kurs przygotowujący do lotów i skoków, walczył pod Holiszowem. Po dotarciu do celu wyprawy trafił do Kompanii Wartowniczej. 


W maju 1946 r. otrzymał misję nawiązania kontaktu z leśnymi Antoniego Hedy „Szarego”. Zaczął używać kolejnych aliasów- Dąbek, Zawadzki, Jarosiński kursując między Polską a Niemcami. 9 miesięcy później ujawnił się w budynku PUBP we Włoszczowej. 


Trudno dokładnie ustalić czym zajmował się „Groźny” w tym okresie. Oprócz misji kurierskich dla DSZ utrzymywał kontakt z oficerem wywiadu płk. Janem Sowińskim i gen Szyszko-Bohuszem.

   

Pracował jako kurier Delegatury Rządu na Kraj, dostarczając m.in. informacji dla oddziałów AK „Nurta”, „Wilka” i „Groźnego”. Ściśle współpracował z pułkownikiem Janem Sowińskim, oficerem wywiadu władz emigracyjnych oraz na Zachodzie z gen. Szyszko-Bohuszem, zastępcą gen. Andersa.


Przemieszczał się po Polsce w mundurze mjr. Urzędu Bezpieczeństwa przenikając m.in. do Komendy Głównej Milicji w Warszawie i Komendy Miejskiej MO we Wrocławiu. Zdobywał cenne informacje, dokumenty i pieniądze po czym znikał z radaru bezpieki albo szczęśliwie uciekał. 


W maju 1949 r. w Szczecinie organizował kanał przerzutowy dla zagrożonych żołnierzy podziemia na Zachód. Dwa miesiące później wpadł w pułapkę aparatu bezpieczeństwa ( informacji potrzebnych do zatrzymania dostarczył miejscowy konfident). Spróbował kolejnej ucieczki, która się nie powiodła . Oprawcy skatowali go do nieprzytomności. 


Komunistyczny sąd skazał „Groźnego” na łączną karę 81 lat więzienia i dwa wyroki śmierci. Bronisław Ziętal został rozstrzelany 30 stycznia 1951 r.   


 Na zdjęciu Bronisław Ziętal, koloryzacja Mirek Szponar.

Post Muzeum Żołnierzy Wyklętych

#Polishholokaust #komunizm #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact #MBP #ŻydowskiAparatBezpieczeństwa #MorercyPolaków #PolskaNiePolin #Jewishmurdered #NewerForget #UB #SB #MO #Wyklęci #WyklętaPamięć #Niezłomni #Temida #WolneSądy #MordercyWTogach #CzerwoneParchy #SowieckaSwołocz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust