8 stycznia 1947 roku odbyła się premiera filmu Leonarda Buczkowskiego "Zakazane piosenki".
Jego scenariusz napisał Ludwik Starski, a w główne role wcielili się Danuta Szaflarska i Jerzy Duszyński.
Film upamiętnia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej, jednocześnie przedstawiając w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Warszawy. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych.
Początkowo twórcy planowali zrobienie średniometrażowego dokumentu muzycznego, jednak po jego ukończeniu w roku 1946 zdecydowano się wydłużyć go do fabularyzowanej wersji pełnometrażowej. Tym samym "Zakazane piosenki" stały się pierwszym polskim filmem pełnometrażowym nakręconym po II wojnie światowej w kraju.
Cieszył się dużą popularnością, jednak krytyka zarzucała mu fałszowanie rzeczywistości okupacyjnej i łagodzenie okrucieństw niemieckich tamtego czasu. W związku z tym film został wycofany z kin i skierowany do poprawy.
Wersja zmieniona, w większym stopniu akcentująca grozę czasów wojny, weszła na ekrany w roku 1948. Również i ona była bardzo popularna. Do początków XXI wieku film obejrzało w kinach około 15 milionów widzów!
Post Historia Wczoraj i dziś
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust