sobota, 16 czerwca 2018

Prokuratura z Monachium prowadziła śledztwo w sprawie KL Warschau, stronie polskiej przekazała informacje wraz ze zdjęciami załogi obozowej


W powojennym śledztwie zostały ustalone nazwiska komendantów i dowódców różnych szczebli formacji policyjnych odpowiedzialnych za zbrodnie na terenie KL Warschau. Ustalono także 153 nazwiska członków załogi obozowej. Cennym źródłem wiedzy okazała się Prokuratura Krajowa w Monachium, która także prowadziła własne śledztwo w sprawie KL Warschau i stronie polskiej przekazała informacje wraz ze zdjęciami części załogi obozowej.

Oto niektórzy członkowie Komendantury KL Warschau:

SS-Obersturmbannführer Wilhelm Goecke [komendant KL Warschau]
SS-Obersturmbannführer Klaus Martsen [komendant KL Warschau]
SS-Sturmbannführer Walther Adolf Langleist
SS-Hauptsturmführer Nikolaus Herbert [Lagerführer]
SS-Hauptsturmführer Willy Ruppert [Lagerführer]
SS-Hauptsturmführer Alfred Krammer [komendant oddziału wartowniczego SS]
Mjr d. Pol. Otto Bundke [dowódca III/SS-Polizei Regiment 23].
Siedziba III batalionu policyjnego mieściła się na granicy "strefy zamkniętej" obozu przy zbiegu ulic Nowolipie 90 i Żelaznej 103. W tym usytuowaniu batalion dozorował obóz od strony zewnętrznej.

Tuż przed zbliżeniem się frontu wschodniego do Warszawy Konzentrationslager Warschau zmienił swą dotychczasową nazwę na "Waffen-SS Konzentrationslager Warschau", czyli "Obóz Koncentracyjny Broni SS". W tym właśnie czasie zacieśniła się współpraca pomiędzy SS a Wehrmachtem. Ten ostatni dostarczał m.in. samochody ciężarowe, którymi wożono ludzi do komór gazowych [tablice rejestracyjne "WH"]. Podczas ewakuacji obozu w konwoju znalazło się 40 żołnierzy Wehrmachtu.
Za zbrodnie popełnione w KL Warschau, jeśli nie liczyć Geibla, przed polskimi sądami nikt nie odpowiadał. Dlaczego?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust