wtorek, 28 czerwca 2022

„Celem odparcia aktów sabotażu” 29 czerwca 1940 roku w Myślenicach Niemcy rozstrzelali 32 Polaków. 

 


29 czerwca 1940 roku w Myślenicach Niemcy rozstrzelali 32 Polaków. Była to akcja odwetowa za przeprowadzony przez Polaków 22 czerwca 1940 udany zamach na niemiecką pocztę. Co prawda sprawców tego zamachu nigdy nie ustalono, ale Niemcy hitlerowcy stosujac zasadę odpowiedzialności zbiorowej aresztowali już 23 czerwca 10 zakładników, mieszkańców miasta, którzy 2 dni wcześniej otrzymali zawiadomienie, że wyznaczono ich na zakładników „celem odparcia aktów sabotażu”. Zakładnikami mieli być przez 14 dni i w tym okresie musieli meldować się codziennie w biurze burmistrzostwa. Byli to: Antoni Burtan, Wincenty Frączek, Józef Goławiecki, Wojciech Hosaja, Stanisław Jędrzejowski, Andrzej Miętus, Kazimierz Skóra, Stanisław Syrek, Antoni Święch i Piotr Wierciak.

Kilka dni później aresztowano pozostałych 25 mieszkańców Myślenice. Oznajmiono im, że zostaną rozstrzelani, jeżeli nie znajdzie się sprawca zamachu na pocztę.

28 czerwca 1940 roku umieszczono ich w celi śmierci, a następnie wywieziono do fortu w Krzesławicach i tam rozstrzelano. 

/Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust