środa, 22 czerwca 2022

23 czerwca 1943 r. Niemcy, realizując tzw. Generalny Plan Wschodni, rozpoczęli operację „Werwolf”, kolejny etap połączonych z ludobójczymi pacyfikacjami wysiedleń na Zamojszczyźnie, mającej być jedną z ich „przestrzeni życiowych”. 



🟥 Ponad 100 tys. ofiar niemieckiego bestialstwa na Zamojszczyźnie


23 czerwca 1943 r. Niemcy, realizując tzw. Generalny Plan Wschodni, rozpoczęli operację „Werwolf”, kolejny etap połączonych z ludobójczymi pacyfikacjami wysiedleń na Zamojszczyźnie, mającej być jedną z ich „przestrzeni życiowych”. 


Pierwsze wysiedlenia z Zamojszczyzny rozpoczęły się z 27 na 28 listopada 1942 r. Gdy dobiegła końca akcja wyniszczenia ludności żydowskiej (niem. Endlösung der Judenfrage), Niemcy rozpoczęli brutalne wysiedlanie Polaków z dystryktu lubelskiego. Przy usuwaniu ludności polskiej wykorzystano wcześniejsze doświadczenia z wysiedlenia ludności z terenów anektowanych przez III Rzeszę, m.in. przejęto system organizacji wraz z obozami przejściowymi i zasadami konfiskaty mienia.

 

O wyborze Zamojszczyzny zadecydowało kilka czynników. Przede wszystkim był to region żyznych gleb, leżący na szlaku komunikacyjnym oraz z renesansowymi zabytkami. Ponadto zamieszkiwany był przez niemieckich kolonizatorów z czasów józefińskich, których postanowiono wykorzystać i zregermanizować. Urzeczywistnienie planów Reichsführera SS Heinricha Himmlera znalazło również przychylny odzew wśród niemieckich wysokich rangą funkcjonariuszy m.in. Odilo Globocnika, pełnomocnika dystryktu lubelskiego, dowódcy SS i policji.

 

Łącznie, od jesieni 1942 r. do lata 1943 r. Niemcy w blisko 300 wsiach barbarzyńsko wypędzili z rodzinnych domów ok. 110 tys. Polaków. Kilkadziesiąt tysięcy osób trafiło do obozów, m.in. do Auschwitz. Znaczną część wywieziono na roboty przymusowe do III Rzeszy.

 


Szczególnie okrutny los spotkał dzieci, określane dziś mianem „Dzieci Zamojszczyzny”. Przyjmuje się, że z 30 tys. dzieci objętych akcją wysiedleńczą ok. 10 tys. straciło życie (zamarzło, zmarło z głodu lub zginęło w inny sposób) bądź zaginęło, a ok. 4,5 tys. przeznaczono do germanizacji. Transporty wycieńczonych i głodnych najmłodszych zamojszczan skierowano m.in. do Siedlec, gdzie 3 lutego 1943 r. mieszkańcy miasta, na znak protestu wobec bestialstwa Niemców, zorganizowali demonstracyjny pogrzeb dzieciom zmarłym podczas podróży. Te które uznano za nieprzydatne wysyłano do obozów koncentracyjnych. 

                                             ⬇️

https://polishholokaust.blogspot.com/2020/03/12-marca-1943-roku-niemcy-zamordowali-w.html?m=1

Na opuszczonych terenach osiedlano Niemców pochodzących głównie z Bukowiny i Besarabii. Szacuje się, że na te tereny przybyło ok. 12 tys. kolonistów.


Post IPN. 

🔍 Dowiedz się więcej ➡ https://bit.ly/3gSQZGt

📲 Pobierz dodatek IPN ➡ https://bit.ly/35LDl2G

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust