饾棪饾椄饾椏饾棶饾棻饾槆饾椂饾椉饾椈饾槅饾椇 饾榾饾棶饾椇饾椉饾棸饾椀饾椉饾棻饾棽饾椇, 饾槃 饾椇饾槀饾椈饾棻饾槀饾椏饾棶饾棸饾椀 饾棪饾棪 wyjechali przez bram臋 饾槆 饾椈饾棶饾椊饾椂饾榾饾棽饾椇 饾棓饾椏饾棷饾棽饾椂饾榿 饾棤饾棶饾棸饾椀饾榿 饾棛饾椏饾棽饾椂❗
To nie scenariusz filmu przygodowego, a 饾椊饾椏饾棶饾槃饾棻饾槆饾椂饾槃饾棶 饾椀饾椂饾榾饾榿饾椉饾椏饾椂饾棶 饾椃饾棽饾棻饾椈饾棽饾椃 饾槆 饾椈饾棶饾椃饾棷饾棶饾椏饾棻饾槆饾椂饾棽饾椃 饾棷饾椏饾棶饾槃饾槀饾椏饾椉饾槃饾槅饾棸饾椀 饾槀饾棸饾椂饾棽饾棸饾槆饾棽饾椄 wi臋藕ni贸w w historii KL Auschwitz. Wielu by艂o zbieg贸w, jednak niewielu spo艣r贸d nich odzyska艂o upragnion膮 wolno艣膰.
Brawurowa ucieczka w mundurach SS z Auschwitz
20 czerwca 1942 r. Eugeniusz Bendera (nr 8502), Stanis艂aw Gustaw Jaster (nr 6438), ks. J贸zef Lempart (nr 3419) i Kazimierz Piechowski (nr 918), w艂amali si臋 do magazynu z mundurami, przebrali si臋 z uniformy SS, a nast臋pnie wyjechali przez bram臋 obozu zarekwirowanym samochodem osobowym Steyr 220.(zdj 2)
Stanis艂aw Gustaw Jaster „Hel”, cz艂onek oddzia艂贸w specjalnych Kedywu Armii Krajowej „Osa-Kosa”, nie prze偶y艂 wojny. Zosta艂 pos膮dzony o agenturaln膮 dzia艂alno艣膰 na rzecz Gestapo i zastrzelony w 1943 r. przez polskie podziemie.
„Osa”-„Kosa 30” by艂a specjaln膮 jednostk膮 Armii Krajowej, przeznaczon膮 do likwidacji niemieckich dygnitarzy i konfident贸w oraz akcji dywersyjnych i sabota偶owych. 5 czerwca 1943 r. du偶e si艂y gestapo i policji obstawi艂y ko艣ci贸艂 pw. 艣w. Aleksandra na pl. Trzech Krzy偶y w Warszawie. Nie by艂a to zwyk艂a 艂apanka. W tym czasie w ko艣ciele trwa艂 艣lub por. Mieczys艂awa Uniejewskiego „Marynarza”, 偶o艂nierza oddzia艂u „Osa”-„Kosa 30”, a akcja Niemc贸w by艂a zaplanowana. Uniejewski, 艂ami膮c wszelkie zasady konspiracji, zaprosi艂 na 艣lub koleg贸w z oddzia艂u.
Tak spektakularne rozbicie oddzia艂u musia艂o postawi膰 przed wywiadem podziemia wiele pyta艅. Dopiero jednak po 25 latach od tych wydarze艅 pojawi艂y si臋 relacje o niechlubnej roli, kt贸r膮 mia艂 w nich odegra膰 Jaster. Wydana w 1968 roku ksi膮偶ka Aleksandra Kunickiego „Rayskiego” „Cichy front. Ze wspomnie艅 oficera wywiadu dywersyjnego oddzia艂贸w Kedywu KG AK”, w kt贸rej po raz pierwszy napisano o rzekomej zdradzie „Hela”, wywo艂a艂a niespotykan膮 lawin臋 protest贸w, wyraz贸w poparcia dla oskar偶onego bohatera, a tak偶e wzajemnego przerzucania si臋 odpowiedzialno艣ci膮 za losy oddzia艂u.
Jaster nie pojawi艂 si臋 na 艣lubie Uniejewskiego – mimo 偶e by艂 zaproszony. P贸藕niej t艂umaczy艂, 偶e zaspa艂. Niemcy prawdopodobnie nie do ko艅ca wiedzieli, kogo schwytali. W rozpoznaniu konspirator贸w pomaga艂 im wed艂ug relacji 艣wiadk贸w konfident. Jak twierdzi Kunicki, by艂 to Jaster – ukryty za framug膮 okienn膮 wskazywa艂 gestapowcom przechodz膮cych podw贸rkiem wi臋ziennym na Pawiaku 偶o艂nierzy „Kosy”, aresztowanych w ko艣ciele 艣w. Aleksandra.
Pu艂apki unikn膮艂 te偶 szef sztabu jednostki por. Mieczys艂aw Kudelski „Wiktor”. Zosta艂 zatrzymany przez gestapo dopiero 12 lipca, podczas spotkania z Jasterem. Na rozmow臋 z prze艂o偶onym nalega艂 w艂a艣nie „Hel” – obydwu z ulicy zgarn臋li do mercedesa gestapowcy. Wkr贸tce jednak „Hel”, lekko ranny w nog臋, zg艂osi艂 si臋 do oddzia艂u, twierdz膮c, 偶e uda艂o mu si臋 uciec. Wedle „Rayskiego” to on mia艂 zastawi膰 pu艂apk臋 na „Wiktora”, po tym jak zorientowa艂 si臋, 偶e nie ma go w艣r贸d aresztowanych. Ostatecznie „Hel” – jak pisze Kunicki – lekko „przyci艣ni臋ty” przyzna艂 si臋 do wszystkiego. Wyrok Wojskowego S膮du Specjalnego zosta艂 wykonany.
Wsp贸艂uciekinier z Auschwitz, Kazimierz Piechowski, wyrok na Jastera nazwa艂 ha艅b膮. B艂膮d niesprawdzonego oskar偶enia powielano 70 lat. Poniewa偶 nigdy nie odnaleziono jakichkolwiek dokument贸w procesowych Jastera, formalnie nie mo偶e zosta膰 zrehabilitowany. Film dokumentalny „Jaster. Tajemnica Hela” (2014), jest pr贸b膮 symbolicznej rehabilitacji oraz wyja艣nienia tragicznych okoliczno艣ci.
Pozostali z czw贸rki uciekinier贸w prze偶yli wojn臋. Eugeniusz Bendera zmar艂 w latach 80-tych w Warszawie. J贸zef Lempart odszed艂 ze stanu duchownego i za艂o偶y艂 rodzin臋. Zgin膮艂 w wypadku samochodowym w 1971 roku.
Kazimierz Piechowski po ucieczce z obozu przy艂膮czy艂 si臋 do oddzia艂u AK dowodzonego przez Adama Kusz臋 ps. „Garbaty”. W 2003 roku obozowe wspomnienia Kazimierza Piechowskiego ukaza艂y si臋 w opracowanej przez niego ksi膮偶ce pod tytu艂em „By艂em numerem…: 艢wiadectwa z Auschwitz”. Do ostatnich chwil 偶ycia, mimo podesz艂ego wieku, stara艂 si臋 przekazywa膰 sw膮 wiedz臋, o czym 艣wiadczy艂y liczne spotkania z jego udzia艂em w kraju oraz za granic膮. W 2015 roku IPN uhonorowa艂 go nagrod膮 Kustosz Pami臋ci Narodowej. Zmar艂 w 2017 roku.
Wi臋cej o sprawie Jastera w publikacji IPN: https://bit.ly/3zCzMtE
Zach臋camy r贸wnie偶 do przeczytania artyku艂u o zawi艂o艣ciach sprawy Jastera na stronie Przystanku Historia: https://bit.ly/3xv80gx
Obejrzyj spotkanie z Kazimierzem Piechowskim: https://bit.ly/3q1vzLs
馃摵 IPNtv: Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim w 75. rocznic臋 ucieczki z KL Auschwitz ➡ https://tiny.pl/7cqgb
馃棡 "UCIEC PRZEZNACZENIU" - rozmowa z Kazimierzem Piechowskim ➡ https://tiny.pl/7cqn3
Post IPN.
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz
#PolishHolokaust