15 czerwca 1940 roku pierwsi polscy więźniowie osadzeni w dniu poprzednim w KL Auschwitz zostali poddani tzw. kwarantannie. Miała ona na celu sterroryzowanie ich oraz doprowadzanie do psychicznego i fizycznego załamania. Codziennie po apelu porannym wypędzano ich na cały dzień na podwórze. Tam w tumanach kurzy na komendę esesmanów i kapów musieli ćwiczyć "padnij", "powstań", "skacz żabkę", "czołgaj się" itp. Nazywano to "sportem". W przerwach między ćwiczeniami uczono więźniów niemieckich piosenek marszowych, form meldowani i odmeldowania się, sposobu nakładania i zdejmowania czapek na komendę. Towarzyszyło temu bestialskie bicie i maltretowanie więźniów przez esesmanów oraz niemieckich kapów.
Źródło: Kalendarium Muzeum Auschwitz
Rysunek: praca więźnia KL Auschwitz Tadeusza Myszkowskiego. Jest to karykatura przedstawiająca oznaczonego w obozie numerem 99 Jana Kowalskiego. Obaj więźniowie pochodzili z Zakopanego i byli ze sobą spokrewnieni. Kowalski, zwany w obozie „Dziadkiem”, został aresztowany za wystawianie w lokalu Empire w Zakopanem w 1939 r. karykatur politycznych autorstwa m.in. Myszkowskiego przedstawiających Hitlera i Mussoliniego.
Właśnie za wykonywanie karykatur Tadeusz Myszkowski został aresztowany i osadzony w obozie Auschwitz. Był on jednym z więźniów przywiezionych do obozu pierwszym transportem polskich więźniów politycznych 14 czerwca 1940 r. Otrzymał numer 593. Źródłem rysunku jest strona internetowa Muzeum Auschwitz.
/Marta Historia Polski Dzień Po Dniu.
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust