18 czerwca 2012 w Londynie zmarł KAZIMIERZ DRACZYŃSKI ps."SOKÓŁ" – generał brygady Wojska Polskiego.
Urodził się 25 lutego 1909 roku w Nieświeżu. Ukończył gimnazjum im. Syrokomli w Nieświeżu i pierwszy rok studiów w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. W latach 1929-1932 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. 7 sierpnia 1932 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki mianował go podporucznikiem ze starszeństwem z 15 sierpnia 1932 roku i 3. lokatą w korpusie oficerów kawalerii, a Minister Spraw Wojskowych wcielił do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. W pułku został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu ciężkich karabinów maszynowych.
Po studiach w Wyższej Szkole Wojennej otrzymał przydział do Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie pełnił obowiązki zastępcy dowódcy szwadronu 1 Pułku Kawalerii.
Wraz z tą jednostką wziął udział w wojnie obronnej 1939 roku. Za akcję bojową nad Wartą 4 września został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dowódca Armii „Łódź”, gen. Juliusz Rómmel, w uzasadnieniu wniosku napisał m.in.:
"Czynem swoim wykazał najwyższe wartości, jakie powinien posiadać polski oficer".
Raniony w boju dostał się do niewoli, ale zbiegł z transportu. Po powrocie do Ostrołęki włączył się w organizowanie zbrojnego oporu przeciwko Niemcom.
W sierpniu 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim pełniąc obowiązki oficera operacyjnego Batalionu „Zaremba-Piorun”. Po upadku powstania w niemieckiej niewoli, w Oflagu VIIA Murnau.
29 kwietnia 1945 roku, po uwolnieniu z niewoli, został przyjęty do
II Korpusu Polskiego we Włoszech i przydzielony do 6 Pułku Pancernego na stanowisko zastępcy dowódcy szwadronu.
W 1946 roku razem z 2 Korpusem wyjechał do Wielkiej Brytanii.
Na emigracji osiadł w Londynie. Działał aktywnie w środowiskach emigracyjnych, będąc jednym z współzałożycieli "Stowarzyszenia Polskich Kombatantów" i redaktorem kwartalnika „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej”. Współpracował też z londyńskim Instytutem Sikorskiego.
18 października 2007 roku Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu stopień generała brygady.
Miasto Ostrołęka nadało mu honorowe obywatelstwo. Oba wyróżnienia odebrał osobiście.
Post Historia Wczoraj i dziś.
Wieczna Chwała Polskiemu Bohaterowi!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust